Već mjesecima govorim da ću napisati članak o otvaranju firme u BiH jer me je taj proces ugodno iznenadio i lično sam otvorio firmu u rekordnom roku i za siću. Dodatnu motivaciju dao mi je ovaj jako kritični članak od meni dragog portala poduzetnik.ba, a on opisuje otvaranje d.o.o. u Sarajevu. Ja ću ovdje pokušati što jasnije opisati otvaranje obrta u Travniku, a ne d.o.o. Iznijet ću vam sve prednosti i mane koje donosi taj oblik firme. Lično sam, dakle, za tri dana i za tačno 179KM otvorio firmu. Od ostalih troškova sam u narednih mjesec dana imao još trošak za fiskalnu kasu i mjesečno je potrebno minimalno 500KM da sve normalno funkcioniše i da se izmire sve obaveze prema državi i sve ostalo što je potrebno.
NAPOMENA: Ovaj blog članak je iz 2012. godine!
Šta je to obrt i šta sve nije?
U BiH se trenutno najčešće registruju dva oblika firme – d.o.o. i obrt. Ne postoje više STR, SZR i slični oblici. Jedino što i dalje postoji je klasifikacija obrta koja je obimna, ali se ne piše uz naziv obrta. Ovo spominjem zbog toga što “stari zanati”, kao što su brice i kujundžije, imaju izuzetak kod pravila nabavke fiskalne kase. Obrt je dakle sve ono što nije d.o.o.
Zašto obrt? Ograničenja obrta
Obrt ima mnoge pogodnosti. Prije svega, radi se o troškovima registracije firme, a i o troškovima gašenja, koji su manji. Osim toga, obrt je moguće pauzirati ili raditi sezonski. Pojedini oblici obrta ne zahtijevaju poslovni prostor, kao npr. informatičke usluge, gdje možete raditi od kuće. Kod d.o.o. to nije moguće, bez obzira na to čime se bavite.
Kao obrt ne fakturišete kupcima PDV, jer niste u sustavu PDV-a, što znatno smanjuje vašu cijenu proizvoda ili usluga, osim ako morate ili želite biti u sustavu PDV-a, kao npr. trgovci. U sustav PDV-a se možete prijaviti sami, dobrovoljno, a onda imate obaveze kao d.o.o. koji se nalazi u sustavu PDV-a, ili možete prisilno ući ako obrnete više od 50 000KM godišnje, onda automatski ulazite u sustav PDV-a.
Obrt nema nikakvo ograničenje na broj uposlenih, niti na visinu sredstava koja obrnete. U obrtu također možete lakše “vaditi pare” tj. isplaćivati sebi kao vlasniku sredstva za materijalne troškove. Kao obrt možete raditi izvoz bez problema i dodatne dokumentacije. U suštini je jako malo slučajeva kada se finansijski gledano isplati registrovati d.o.o.
Ugled d.o.o. firme
Mnogi kažu da kao obrt nemate dobre šanse na tržištu, jer vas klijenti smatraju neozbiljnima zbog toga što niste d.o.o. To je iz mog iskustva apsolutno netačno. Niko me nije ni pitao koji mi je oblik firme, a kamo li da mi je zamjerio nakon što je saznao. Obrt je čak veća garancija, jer pravno odgovarate ličnom imovinom, dok kod d.o.o. odgovarate samo sa imovinom firme. Zbog toga obrtnici moraju mnogo više paziti šta rade, jer se ne mogu “izvući” zatvaranjem firme.
Primijetit ćete da se godišnje enormno puno firmi u BiH zatvori. Međutim, tu statistiku iskrivljuje jedna apsurdna pojava. Naime, velike firme zatvore svoj prvobitni oblik i otvore pod drugim imenom, samo da bi zaobišle porez na dobit koji iznosi smiješnih 10%. Pa tako imate firme koje se zovu “ABC” pa kasnije “ABC 2”, zatim sljedeće godine “ABC Trade” itd. Kao obrtnik ne možete ostati dužni pa zatvoriti obrt, to je tako reći i jedina prava i pravna mana obrta. Stoga, ako radite neke riskantne stvari kao što su špekulacije ili je mogućnost tužbe u vašem sektoru poslovanja velika, onda otvorite d.o.o. da se zaštite od nerada drugih. Tu mislim na nesposobne u pravnom sistemu.
Kako 179KM i tri dana?
Da sam požurio i potrudio se više, mogao sam sve završiti za dva dana. Međutim, ja sam u to krenuo bez žurbe i nervoze, jer sam se pripremio na najgore i naoružao sa mnoštvom strpljenja. Na moje opšte iznenađenje nisam imao nikakvu prepreku, čak su me u pojedinim ustanovama privilegovali jer otvaram firmu. Zvuči nevjerovatno, znam, jer i sam to ne bih povjerovao da nisam lično doživio. Nisam imao niti jednu prepreku, ljudi su stvarno bili srdačni i hitri u svom dijelu posla, posebice uposlenice u Općini Travnik koje su munjevito radile i jako mi decidno pojasnile šta i kako treba napraviti.
Evo kratkog spiska svih troškova pri registraciji obrta:
Taksa za registraciju obrta (Općina) – 50KM
Ljekarsko uvjerenje (Dom zdravlja) – 45 + 4 KM
Ovjera kopija potrebnih dokumenata (Općina) – 23KM
Uvjerenje o nekažnjavanju (MUP) – 5 + 2KM
Prazna radna i zdravstvena knjižica – 5KM
Izrada štembilja – 45KM
Ukupno 179KM
Naredni mjesec sam još morao kupiti neke registre i knjige za knjigovođu u iznosu od 20KM te sam morao nabaviti fiskalnu kasu od 550KM. Dakle, ukupni troškovi registracije iznosili su 199KM + 550KM za fiskalnu kasu, odnosno nekih 750KM sve zajedno.
Fiskalna kasa
Fiskalnu kasu ne mora imati svako. Postoje izuzeci o kojima možete više pročitati ovdje. Da skratim priču – ako vam je to osnovna djelatnost i niste brico ili kujundžija na Baš Čaršiji, onda morate nabaviti kasu. Ako vam je dodatna djelatnost, onda imate dobre šanse, ali opet je put grbav. Neće vam pomoći nikakva štela, jer je zakon stvarno strog. Po tom pitanju ne vjerujte kazivanju knjigovođe, nego direktno provjerite u poreznoj upravi da li morate imati fiskalnu kasu. Tražite napismeno, ako vas oslobode, u protivnom morate platiti 2000KM kazne čim vam inspekcija dođe prvi put.
Mjesečni troškovi
Da bi vam firma funkcionisala ispravno, ključno je da nađete dobrog i modernog knjigovođu, pogotovo ako se bavite online businessom. Pokušajte naći mladu i stručnu osobu koja nema mnogo klijenata, ali ima za klijenta nekoga koga poznajete i može da vam kaže nešto o kvalitetu usluge.
Cijene knjigovođe u BiH, mimo Sarajeva, kreću se od 30 – 200KM. Mimo Sarajeva, dobar knjigovođa uzima 70 – 120KM. Za d.o.o. dobar knjigovođa mimo Sarajeva ne uzima manje od 150KM. Predlažem vam da gledate na kvalitet usluge, a ne toliko na cijenu, jer greške i neznanje knjigovođe mogu da vas koštaju mnogo više od razlike koju plaćate za njega.
Kao obrt možete izbjeći kiriju pa tako plaćate samo neke dodatne usluge, kao recimo odvojeni internet ako želite, mobitel na firmu itd. Jedino što još morate platiti jesu troškovi vođenja bankovnog računa. Koliko znam, najmanji iznos koji morate platiti je 5KM. Po transakciji preko šaltera plaćate 1-2KM, a ako to isto uradite preko internet bankarstva, onda je iznos duplo manji. Stoga, moja topla preporuka za takav potez. Ostale bankarske usluge mogu biti korisne. Ukoliko ćete se baviti oniline businessom i želite besprijekornu podršku i kartično plaćanje, moja preporuka ide Unicredit banci. Otvaranje računa ide puno brže nego što mi je rečeno u drugim bankama, imaju definitivno najbolji kartični sistem i služba za pravne osobe je jako kompetentna. Nude i mobilne uređaje za kartičnu naplatu, a online banking im koristi jako dobro osiguran sistem, koji je jako jednostavan i koristan.
Svaki mjesec morate plaćati paušalni porez na dobit, po nekom vašem proračunu. Ako plaćate recimo po 50KM, godišnje se “nakupi” 600KM i nakon godišnjeg obračuna, ako još fali, nadoplatite, ako je viška, porezna vam može vratiti novac ili ga uračunati kao pretplatu za sljedeću godinu.
Ako ste vi jedini vlasnik, morate uplatiti sebi doprinose i penziono u visini od ca. 350KM mjesečno. A ako zaposlite radnika na minimalac, za njega plaćate ca. 220KM i po svakom sljedećem radniku isto. Za veće plate ide druga kalkulacija. U obrtu, vlasnik sebi ne može isplatiti platu, nego novac može dobiti samo preko isplate dobiti, koju može isplatiti tokom cijele godine, kada god želi. Na taj iznos je dužan platiti 10% poreza na dobit. Dakle, ovo 350KM je nekako fiksirano od porezne uprave.
Pravdanje troškova
Ako dignete sa računa novac kao materijalne troškove, te troškove morate pravdati računima. Tu spada kupovina svega što je potrebno firmi, poput npr. opreme itd. U to ulazi i hrana sa poslovnih ručkova, ali ne ulazi gorivo. Gorivo možete uračunati kao trošak jedino ako platite karticom koja je vezana za firmin račun. Ali možete koristiti račune od parkinga. Službeno vozilo je teško prijaviti, jer su pravila smiješna, kao npr. da auto mora biti Caddy 1.9 dizel. Kod d.o.o. stvari stoje drugačije. Dakle, amortizacija ne može da ide preko firme.
Nešto je zaboravljeno?
Ako vam nešto nedostaje, pitajte u komentarima, pa ako bude potrebno dopisat ću. Ako se bude radilo o nečemu specifičnom, odgovorit ću u komentarima ako budem znao odgovor na pitanje.
Potrebna Vam je fiskalna kasa?
13.11.2013.god. – Prodajemo svoju prvu fiskalnu kasu, po jako povoljnoj cijeni, kao stimulans nekom budućem poduzetniku ili poduzetnici.
P.S. Uskoro ćemo osvježiti ovaj članak da bude pregledniji sa izlistanim najčešćim pitanjima.